16 Yıldır Başkasının Kalbi ile Yaşıyor

16 Yıldır Başkasının Kalbi ile Yaşıyor

16 yıldır bir başkasının kalbi ile yaşıyor

Antalya’da 16 yıl önce 24 yaşındaki bir genç kızın kalbi nakledilen bir çocuk annesi Hamide Akman, Türkiye’nin kalp nakli yapıldıktan sonra hayatta kalan az sayıda hastasından biri oldu.
 
16 yıldır başka bir insanın kalbiyle hayatını sürdüren Hamide Akman, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yatan diğer kalp hastalarının da umut kaynağı.
 
Antalya’da yaşayan Hamide Akman, kalp hastası olduğunu bilmeden hamile kaldığını ve 1994 yılında, bugün 17 yaşında olan kızı Sabiha’yı dünyaya getirdiğini kaydetti. Hamileliği sırasında kalbinde büyüme meydana geldiğini belirten Akman, teşhisin konmasının ardından geçen yıllarda da kalbinde yetmezlik geliştiğini anlattı.
 
Tedavi için başvurduğu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Bayezid’in kendisine kalp nakli olmasının şart olduğunu, nakil olmaması halinde öleceğini söylediğini belirten Akman, anne ve babasının kalp risklerini bilerek karşı çıkmasına rağmen bu teklifi kabul ettiğini ifade etti.
 
Kendisinden önce kalp nakli olan kimse görmediği için çok korktuğunu, ama nakil olmaması halinde hayatta kalma şansı da bulunmadığını bildiğini dile getiren Akman, ”İlk olduğum için çok korkuyordum ama yaşama şansım da yoktu. Ya ölümü, ya nakli seçecektim. Hocam ‘Sen güçlü olursan başarırız’ dedi. Gerçekten de hiçbir şey ters gitmedi. Kalp nakli için kayıt olduktan bir hafta sonra beklediğim kalp çıktı” dedi.
 
Gerçekleştirilen operasyonla, beyin ölümü gerçekleşen 24 yaşındaki Feride Can adlı genç kızın kalbinin kendisine nakledildiğini anlatan Hamide Akman, naklin ardından sağlığına kavuştuğunu, bugün ise bütün işlerini kendi kendine yaptığını ifade etti.


Ömer Beyazıd - DoktorTakvimi.com