Ceren in Kalbi Ethem de Atıyor

Ceren in Kalbi Ethem de Atıyor

Türkiye'den 44 yaşında bir hasta operasyon için teknolojik altyapı ve ekibin deneyim ve tecrübelerinden ötürü YDÜHastanesi'ni tercih ederek Kalp Damar Cerrahisi merkezi önderliğinde, 20 kişilik ekip tarafından üçüncü yapay kalp operasyonu gerçekleştirildi.
Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, YDÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Prof.Dr. Ömer Bayezid başkanlığında Prof. Dr. Cengiz Türkay, Prof.Dr. E.Barış Ökçün,Yrd.Doç.Dr. Barçın Özcem,ve kalabalık bir ekip tarafından  gerçekleştirilen operasyon sabah 09:00 sularında başlayıp saat 13:00 sularında başarı ile tamamlanmıştır.

YDÜ Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Prof.Dr. Ömer Bayezid, hastanın 44 yaşında olduğunu ifade ederek, hastanın ciddi kalp yetmezliği vakası olduğunu dile getirerek ,suni kalp naklinin başarılı bir şekilde takıldığını,hastanın yoğun bakım servisine alındığını söyledi.

Prof. Dr.Beyazıd hastanın yoğun bakımda gözetim altında tutulduğunu ve 1 hafta içerisinde servise alınacağını belirterek, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin alt yapı ve personel olarak  gelişmiş ve imkanlarının çok geniş olduğunun altını çizdi.

Takılan cihazın dakikada 7 litre kan pompalayabildiğini dile getiren Prof. Dr. Ömer Beyazıd,  üçüncü dönem jenerasyonu cihazların oldukça iyi olduğunu ve hastanın küçük bir batarya sistemi taşıdığını söyledi.

Organ (Kalp) Nakli Çok Yakında YDÜ Hastanesi'nde Gerçekleştirilecek

Prof.Dr. Bayezid, yapay kalp naklinin dışında organ (Kalp) nakli bekleyen hastalar olduğunu çok yakın bir zamanda kalp naklinide YDÜ Hastanesi'nde gerçekletireceklerini belirtti.

Prof.Dr. Bayezid ayrıca, Dünya Sağlık örgütü (WHO) raporlarına göre bütün dünya nüfusunun % 2'sinde kalp yetmezliği tespit edildiğini,ölümlerin % 30'unun kalp yetmezliği olduğunu ve yılda 17,3 milyon insanın bu nedenle hayatını kaybettiğini bununda trafik kazaları sonucu ölümlerden 47 kat fazla olduğunu vurguladı.

Yine Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre kalp yetmezliği hastaların 1 yıl içinde % 10'unda son dönem kalp yetmezliğine ilerlediği bunlarında yarısının 1 yıl içinde hayatını kaybettiğini vurgulayan Prof.Dr. Bayezid,Dünya genelinde %2 kalp yetmezliği nedeniyle ölümlerin yaşandığı KKTC'de de 400 Bin Nüfus olarak baz alırsak yılda 800 kişinin kalp yetmezliği yaşadığını bunların % 10'unda son dönem kalp yetmezliği yaşadığını ve maalesef 1 yıl içinde de yarısının hayatını kaybettiğini görüyoruz dedi.

Kalp Damar Cerrahisi Prof. Dr. Cengiz Türkay ise, belirtilen hasta grubunun son döneme gelmiş çaresiz hasta grubu olduğunu dile getirerek, ya kalp nakline ya da suni kalp takılmasına ihtiyaç duyulduğunu yineledi.

Hastaların tedavi edilmediği taktirde 1 yıl içerisinde % 50’sinin kaybedildiği bir hastalık grubu olduğunun altını çizen Kardiyolog Prof. Dr. Türkay, suni kalbin organ nakli gerçekleştirilene kadar hastanın hayatta kalmasını sağladığını açıkladı.Antalya'da, geçirdiği trafik kazasının ardından hastanede beyin ölümü gerçekleşen 26 yaşındaki Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel bölümü öğrencisi Ceren Ezgi Durgun'un kalbi, Diyarbakır'da çobanlık yapan 23 yaşındaki Ethem Çelebi'yi hayata bağladı.
Çelebi'ye 3 yıl önce vatani görevini yapmak için gittiği Kayseri'de kalp yetmezliği teşhisi konuldu. Askerliğinin bitmesine 3 ay kala Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne sevk edilen Çelebi'nin kalp kapakçığı değiştirildi. Ameliyatın ardından memleketine dönen Çelebi'nin durumu son bir yılda daha da kötüleşti. Tedavi için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelen Çelebi'ye doktorlar, "Kalbin yüzde 20 oranında çalışıyor. Acilen kalp nakli olması gerekiyor" dedi. Hastanede tedavi altına alınan Ethem Çelebi, ölümü beklerken kalp bulunduğu haberi geldi. Üniversite öğrencisi Ceren Ezgi Durgun'un kalbi, Prof.Dr. Ömer Bayezid başkanlığındaki ekip tarafından Çelebi'ye nakledildi.

"HAYATA YENİDEN BAĞLANDI"

Tedavisi yoğun bakım ünitesinde devam eden Çelebi'nin ağabeyi Abdurrahim Çelebi, şöyle konuştu: "Kardeşim ameliyata girerken 'Ya iyi olacağım ya da öleceğim' diyerek bizden helallik aldı. Ameliyat başarılı geçti ve kardeşim Ceren'in kalbiyle hayata yeniden bağlandı. Umarım oğluyla güzel bir hayat yaşayacak. Bütün bunlar Ceren ve ailesinin sayesinde oldu. Ceren'in kalbi kardeşimde yaşadığı için artık Ceren de bizimle yaşıyor. Ceren'in ailesi bizim ailemiz. Onları Diyarbakır'da misafir etmek isteriz. Antalya'dan ayrılmadan kabul ederlerse mutlaka taziye ziyaretinde bulunmak istiyoruz."

KAZA

Geçen hafta Hürriyet Caddesi'nde arkadaşının kullandığı motosikletle kaza yapan Ceren Ezgi Durgun'un kaldırıldığı hastanede 5 gün sonra beyin ölümü gerçekleşti. Bir yıl önce Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'ne giderek organlarını bağışlayan Durgun'un ailesi, kızlarının vasiyetini yerine getirerek organlarını bağışladı. - ANTALYA


Ömer Beyazıd - DoktorTakvimi.com